Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 21 to 40 of 163

Thread: Cork AUL Divisions 1,2 & 3 2017/18

  1. #21
    Apprentice
    Joined
    Aug 2017
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts
    Lad's is it true Greenwood B are gone if so thts madness trying to put 3 teams in is a joke surely the aul can't be tht clueless there's no way thts sustainable

  2. #22
    Apprentice
    Joined
    Aug 2017
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts
    Anyone want to stick there neck on the line with some predictions for the coming season
    League 1= Donoughmore Athletic
    League 1A =Glenthorn Celtic B
    League 2 = Churchvilla
    League 3 = Macroom B
    League 3A = Grattan United B

  3. #23
    Apprentice
    Joined
    Aug 2016
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post
    churchvilla cant field a team at the moment

    Quote Originally Posted by #Gaffer View Post
    Anyone want to stick there neck on the line with some predictions for the coming season
    League 1= Donoughmore Athletic
    League 1A =Glenthorn Celtic B
    League 2 = Churchvilla
    League 3 = Macroom B
    League 3A = Grattan United B

  4. #24
    Apprentice
    Joined
    Aug 2017
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts
    That's surprising as they had a great season last year and its a very hard place to go to get a result

  5. #25
    Apprentice
    Joined
    Aug 2017
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts
    Anyone know why the hillington v knockraha game in div 3a was called off Tuesday night I see the two teams were togged out and on the pitch?

  6. #26
    Reserves injurytime's Avatar
    Joined
    Jul 2014
    Posts
    600
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    27
    Thanked in
    27 Posts
    Quote Originally Posted by #Gaffer View Post
    Lad's is it true Greenwood B are gone if so thts madness trying to put 3 teams in is a joke surely the aul can't be tht clueless there's no way thts sustainable

    Why be clueless they pay a fee to enter the league and cup but pull out with 1 game played all AUL see is the €€€€€€€€€€€€

  7. #27
    Apprentice
    Joined
    Aug 2017
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts
    AUL Results for W\E 27th August: Mossie Linnane League Cup:
    Group A: Village Utd v Crescent Ath (off); Glenthorn Celtic A 7 Lakewood Ath A 3.
    Group B: Grattan Utd A 1 Bohemians 2; Leeview Ath A1 Carrigtwohill Utd A 2.
    Group C: Greenwood A 0 Coachford 1; Innishvilla A 3 Macroom A 2.
    Group D: Knocknaheeny Celtic A 4 Buttevant 0; Rylane Celtic 1 Kanturk 5.
    AUL 1: Donoughmore Ath 5 Cloughduv Celtic 1; Rathcoole Rovers 1 Waterloo 2; Tower FC 3 Strand Utd 1.
    AUL 1: Fairview 1 Blackstone Rovers 1.
    AUL 1A: Dunbar Celtic 0 Pearse Celtic 4; Knockraha 0 Cathedral Celtic 0; Springfield 2 Corkbeg 1; Glenthorn Celtic 4 City Wanderers 4.
    AUL 2: Richmond 6 Castleview 2; Knocknaheeny Celtic 1 Hibernians 2; Blackpool Celtic 1 CFC Banteer 4; Carrigtwohill Utd 0 Central Rovers 5.
    AUL 3: Greenwood 1 Macroom 5; Killumney Utd 1 Lakewood Ath B 2; Buttevant 1 Ballinhassig 2; Bweeng Celtic 4 Ard Na Laoi 1; Innishvilla 1 Los Zarcos.2.

    AUL 3A: Greenmount Rangers 0 Grattan Utd 4; Watergrasshill Utd 7 Hillington 0; Parkview Celtic 1 St John Boscos 1; Grangevale 3 Knockraha 2

  8. #28
    Apprentice
    Joined
    Aug 2017
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts
    AUL Results for W\E 3-Sep-17Mossie Linnane League Cup:
    Group A: Village Utd 2 Glenthorn Celtic A 3; Lakewood Ath A 2 Crescent Ath 2;
    Group B: Grattan Utd A 4 Leeview Ath A 0; Bohemians 3 Carrigtwohill Utd A 1;
    Group C: Macroom 1 Coachford 1.
    Group D: Rylane Celtic 1 Buttevant A 5; Kanturk 2 Knocknaheeny Celtic 2;
    AUL 1: Tower FC 2 Temple Utd 0; Donoughmore Ath 4 Fairview 0; Blackstone Rovers 4 Rathcoole Rovers 0; Waterloo 4 Strand Utd 3.
    AUL 1A: Knockraha 1 Springfield 3; Corkbeg 3 Dunbar Celtic 2; City Wanderers 2 Cathedral Celtic 3; Pearse Celtic 3 Glenthorn Celtic 1.
    AUL 2: Central Rovers 2 Castleview 2; CFC Banteer 3 Carrigtwohill Utd 3; Hibernians 3 Leeview Ath 2; Knocknaheeny Celtic v Richmond (off).
    AUL 3: Killumney Utd 1 Macroom 2; Kilmichael Rovers 3 Los Zarcos 0; Ballinhassig 2 Lakewood Ath 5; Bweeng Celtic 3 Buttevant 0; Innishvilla v Ard Na Laoi (off).

    AUL 3A: St John Boscos 1 Knockraha 0; Grangevale v Southcoast Ath (off); Hillington 3 Grattan Utd 4; Parkview Celtic v Watergrasshill Utd (off).

  9. Thanks From:


  10. #29
    Reserves
    Joined
    Jul 2005
    Posts
    468
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    34
    Thanked in
    27 Posts

  11. #30
    Youth Team
    Joined
    Oct 2016
    Posts
    206
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts
    Nice to see he is ambitious ..................

  12. #31
    Apprentice
    Joined
    Aug 2017
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts
    Anyone know why there's no fixtures out yet for next week?

  13. #32
    Seasoned Pro killer"B"'s Avatar
    Joined
    Aug 2010
    Location
    "roadtonowhere"
    Posts
    2,926
    Thanks Thanks Given 
    100
    Thanks Thanks Received 
    180
    Thanked in
    160 Posts
    Quote Originally Posted by #Gaffer View Post
    Anyone know why there's no fixtures out yet for next week?
    Friday 29th September Ko. 7.45pm
    FAI Junior Cup 2nd Round
    Leeview Ath B v Pearse Celtic A, Mayfield Community School, Finbarr Murphy
    Buttevant FC v Southcoast Ath, Buttevant, Liam Murphy
    Saturday 30th September Ko. 2.00pm Unless otherwise Stated
    FAI Junior Cup 2nd Round
    Glenthorn Celtic A v Macroom A, Glenthorn Pk, D.Coleman
    Knockraha FC v Cork County Council, GACA Pitches, Brooklodge, Finbarr Murphy
    Innishvilla A v Kanturk , Knocknacurra, Innshannon, Liam Murphy
    Lakewood Ath A v Coachford, Ovens, T.Kelleher
    Grattan Utd v Ringmahon Rangers B, O’Neill Pk, P.Buckley
    Macroom B v Riverstown FC, Town Pk, D.Keeler
    Knocknaheeny Celtic v Carrigtwohill Utd, Kilmore Rd, T.Cotter
    Los Zarcos v Bunratty Town, Town Pk, Millstreet, A.Buttimer
    Carrigaline Utd B v Clougduv Celtic, Ballea Pk, 3.00pm, MSL
    Dell Emc v Greenwood, Emc Grounds, 2.30pm, BL
    St Marys AFC v Dunbar Celtic, St Marys Pk, MSL
    AUL 1
    Donoughmore Ath v Rathcoole Rovers, Donoughmore, M.O’Flaherty
    AUL 1A
    Corkbeg v City Wanderers, Whitegate, J.O’Connor
    AUL 2
    Central Rovers v Churchvilla, Central Pk, B.Forde
    Richmond v CFC Banteer, Garrandarragh , Wilton, B.Noonan
    AUL 3
    Killumney Utd v Buttevant, The Farm, P.Hennessy
    Kilmichael Rover v Ballinhassig, Kilmichael, B.O’Regan
    AUL 3A
    Greenmount Rangers v Hillington, Murphys Farm, J.O’Leary
    Sunday 1st October Ko 10.45am Unless Otherwise Stated
    FAI Junior Cup 2nd Round
    Waterloo FC v Tower FC, White churchCommunity Centre, J.Lenihan
    Bweeng FC v Strand Utd, Bweeng Sports Field, B.O’Regan
    Castleview v Leeview Ath A, O’Sullivan Pk, 2.00pm, P.Buckley
    St John Boscos A v Rylane Celtic, Billy Ahern Field, Paddocks, Midleton, 2.00pm, D.Coleman
    Dunmanway Town FC v Cathedral Celtic, Dunmanway, 12.00pm, WCL
    AOH Cup 2nd Round
    Ard Na Laoi v Bohemians, Leemount, G.Duffy
    AUL 1
    Fairview v Temple Utd, Fairfield, M.O’Flaherty
    AUL 2
    Blackpool Celtic v Hibernians, Pophams Road, J.O’Connor
    Carrigtwohill Utd v Knocknaheeny Celtic, Ballyadam Pk, T.Thompson
    AUL 3
    Greenwood v Innishvilla, Leaghanamore, B.Forde
    AUL 3A
    Grangevale v St John Boscos, Grangevale Pk, P.O’Keeffe
    Parkview Celtic v Knockraha, Garryduff, P.O’Sullivan
    Watergrasshill Utd v Grattan utd, Skehanagh, B.Noonan

  14. #33
    Apprentice scubasteve's Avatar
    Joined
    Jul 2015
    Posts
    38
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts
    Any results from the weekend as there is nothing on websites for a while now.

  15. #34
    Reserves
    Joined
    Jan 2011
    Posts
    374
    Thanks Thanks Given 
    13
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    18 Posts
    Bohemians 5 Cloughduv Celtic 1.

    Munster Junior Cup First Round:
    Greenwood 0 Macroom A 3;
    Kanturk 4 Macroom B 2;
    South Coast Athletic 2 Dunbar Celtic 5;
    Tower FC 5 Lakewood Athletic 1;
    Innishvilla 0 Knocknaheeney Celtic A 3.

    St Michael’s Cup Second Round:
    Corkbeg 3 Fairview 2.

    Presidents Cup First Round:
    St John Bosco B 4 Ballinhassig 0.

    AUL 2:
    Churchvilla 5 Richmond 3;
    CFC Banteer 4 Central Rovers 1.

    AUL 3A:

  16. #35
    Seasoned Pro killer"B"'s Avatar
    Joined
    Aug 2010
    Location
    "roadtonowhere"
    Posts
    2,926
    Thanks Thanks Given 
    100
    Thanks Thanks Received 
    180
    Thanked in
    160 Posts
    Grattan b 7-1 winners @ the weekend makes them unbeating so far this season ...

  17. #36
    Reserves injurytime's Avatar
    Joined
    Jul 2014
    Posts
    600
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    27
    Thanked in
    27 Posts
    Quote Originally Posted by killer"B" View Post
    Grattan b 7-1 winners @ the weekend makes them unbeating so far this season ...

    They started well in that division the last 4 years but will die off soon and will struggle for a team as usual..

  18. #37
    Seasoned Pro killer"B"'s Avatar
    Joined
    Aug 2010
    Location
    "roadtonowhere"
    Posts
    2,926
    Thanks Thanks Given 
    100
    Thanks Thanks Received 
    180
    Thanked in
    160 Posts
    Grattan B 2-1 winners in a top of the clash against johns boscos B yesterday... 8/8

  19. #38
    Apprentice
    Joined
    Nov 2017
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts
    Any tables up? Who's gonna win each section? Where are all the crescent players off to???

  20. #39
    Apprentice
    Joined
    Nov 2017
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts
    For me the season will pan out as follows: the 3rd divisions look settled already the other 3 are highly competitive

    League 1= Tower

    League 1A =Pearse B
    League 2 = Banteer
    League 3 = Lakewood
    League 3A = Grattan United B

  21. #40
    Apprentice
    Joined
    Nov 2017
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts
    Grattan b look very strong this year. they`ve been close to promotion a few times and deserve it now. good bunch of lads

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Cork AUL Divisions 1, 2 & 3 2016/17
    By killer"B" in forum Junior League
    Replies: 87
    Last Post: 19/07/2017, 6:16 PM
  2. Cork AUL Divisions 1, 2 & 3 2015/16
    By sorryburnsy in forum Junior League
    Replies: 507
    Last Post: 29/06/2016, 2:09 PM
  3. Cork AUL Divisions 1, 2 & 3 2015/16
    By Eric Cantwina in forum Rubbish
    Replies: 1
    Last Post: 05/11/2015, 10:27 PM
  4. Cork AUL Divisions 1, 2 & 3 2014/15
    By killer"B" in forum Junior League
    Replies: 956
    Last Post: 20/06/2015, 2:37 PM
  5. Cork AUL 2013/14 Divisions 1, 2 & 3
    By Dixie's Cousin in forum Junior League
    Replies: 792
    Last Post: 27/06/2014, 4:10 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •